Тази година 231 фирми и компании от 25 държави се възползват от шанса да представят конкурентните си предимства, иновации и производствени рационализации. 68 от тях са нови изложители.
“Изданието на Международния технически панаир е посветено на сектори от индустрията, които стават все по-важни за икономиката, а именно енергетика, дигитални технологии, строителство, авиоиндустрия, машиностроене, както и индустрии, свързани с развитието на кръговата икономика и екопроизводството. Тези сектори имат значителен потенциал за създаване на добавена стойност и нови работни места, стимулиране на иновациите, както и за насърчаването на износа и инвестициите“, каза заместник-министър д-р Давид Сукалински на официалното откриване на 78-я международен технически панаир в Пловдив, който се провежда от 25 до 28 септември.
Д-р Давид Сукалински подчерта, че в глобален план Европа отново поставя акцент върху развитието на индустрията, за да постигне устойчив растеж. “В този контекст, за да се запази конкурентоспособността на европейската икономика, фокусът на политики е върху развитието на високотехнологични сектори, които се радвам, че са представени на това международно изложение”, допълни той. По думите му българската индустрия има изключително важна роля в икономиката ни, като приносът й към брутния вътрешен продукт е близо 20%. През изминалата година добавената стойност, създадена от индустрията е в размер на 10.7 млрд. евро. “Въпреки множеството кризи на глобално ниво, броят на работещите предприятия в българската индустрия е около 30 000 и е относително стабилен през последните години”, отбеляза заместник-министър Сукалински. Той обясни, че приоритетните цели на правителството за развитие на индустрията са фокусирани върху намаляване на въглеродния отпечатък на индустрията, повишаване на дигитализацията на производствата, подобряване на ресурсите и енергийната ефективност и въвеждането на кръгови модели на производството. “Комплексната индустриална политика ще повиши конкурентоспособността на икономиката, ще стимулира иновациите и инвестициите, ще създаде нови работни места и по-високи доходи. Ще спомогне да се преодолеят регионалните дисбаланси и демографските проблеми на страната ни”, каза още заместник-министърът на икономиката и индустрията. Преди да пререже лентата той пожела на организаторите и изложителите успешна и ползотворна работа.
“В сложните икономически условия се стараем да бъдем полезни на индустрията и да създаваме възможности за нейното развитие. Международният технически панаир е такава инициатива, която подпомага стопанските субекти и тяхната дейност да произвеждат обществени блага. Целта и на настоящото издание е да допринесе за обмен на идеи и решения, да стимулира инвеститорски партньорства, да популяризира иновациите в бизнеса и за бизнеса”, каза в официалното си приветствие към гостите и изложителите на 78-то издание на Международния технически панаир доц. д-р Иван Соколов. Главният директор на Пловдивския панаир акцентира върху ролята на иновациите и икономическата дипломация в съвременния динамичен свят. “Посрещаме компании от 25 държави, които ще представят новости в своите браншове. Има силни експозиции в машиностроенето, енергийната ефективност, екологичното производство, електромобилния сектор и безпилотните летателни апарати. Изкуственият интелект непрестанно разширява обхвата на своето приложение и трайно илюстрира тази тенденция”, съобщи доц. Соколов. Той поясни, че Международният технически панаир винаги е бил панорама на модерните технологии и разработки, които задават посоката и чертаят бъдещето.