International Construction направи списък на най-големите строителни компании в света, описвайки чия собственост са те.
1) China State Construction & Engineering (CSCEC)
Собственост: Държавна
Това е най-голямата строителна компания в света по приходи. Тя е основана през 1957 г. и е изцяло държавна собственост. Въпреки това China State Construction Engineering Corporation Limited, която е дъщерно дружество на CSCEC, е листвана на Шанхайската фондова борса през 2009 г., набирайки капитал в размер на 7,3 млрд. долара. Мащабното предприятие има пет основни отдела и 12 основни бизнес области, както и значително международно присъствие в рамките на инициативата “Един пояс, един път” (глобална стратегия, приета от правителството на Китай през 2013 г. и включваща инфраструктурно развитие и инвестиции в около 70 страни и международни организации).
2) China Railway Group (CREC)
Собственост: Държавна
China Railway Group е специализирана в мащабни инфраструктурни проекти, предимно в Китай, но има и значително бизнес присъствие в чужбина. Компанията е листвана на фондовите борси в Шанхай и Хонконг. Основният акционер обаче е Китайската железопътна инженерна корпорация (CRECG), която е собственост на китайското правителство и е под прекия надзор на Комисията за надзор и управление на държавните активи (SASAC).
3) China Railway Construction Corporation (CRCC)
Собственост: Държавна
Китайската железопътна строителна корпорация (CRCC) е създадена от бившето железопътно подразделение на Народноосвободителната армия, основано през 1948 г. Подобно на някои от другите най-големи китайски строителни компании, CRCC понастоящем е листвана на фондовите борси в Шанхай и Хонконг като начин за пласиране на активите на компанията майка – China Railway Construction Corporation Group (CRCCG). Самата CRCCG е под надзора на SASAC и в крайна сметка е държавна собственост, което съответства на стратегическия контрол на китайското правителство върху ключовата инфраструктура.
4) China Communications Construction (CCCC)
Собственост: Държавна
Акциите на China Communications Construction Company Ltd (CCCC) се търгуват публично на фондовите борси в Шанхай и Хонконг от 2012 г. насам. Дружеството притежава дялове в други строителни компании по света, включително 32,4% от португалската Mota-Engil и цялата собственост на австралийската John Holland Group. Компанията майка на CCCC, China Communications Construction Group (CCCG), е собственост на китайското правителство и е под надзора на SASAC. CCCC беше една от десетките китайски компании, включени в черния списък на САЩ през 2020 г. заради ролята ѝ в подпомагането на китайските военни за изграждането и милитаризирането на изкуствени острови в Южнокитайско море, върху които Китай претендира за собственост.
5) China Metallurgical Group Corporation (MCC)
Собственост: Държавна
China Metallurgical Group Corporation (MCC) е огромна компания, която се занимава с инженеринг, доставки и строителство, както и с редица други дейности, включително минно дело, развитие на недвижими имоти, производство на оборудване и дори на хартия. През 2015 г. компанията се слива с China Minmetals, за да се превърне в нейно дъщерно дружество. Тя е държавна собственост, но акциите на дъщерното дружество Metallurgical Corporation of China са листвани на фондовите борси в Шанхай и Хонконг.
6) Vinci
Собственост: Публично листване (Euronext: DG.PA)
Френският строителен гигант Vinci води началото си от основаната през 1899 г. Société Générale d’Enterprises (SGE), която към 1910 г. е втората по големина компания в областта на електроснабдяването и железопътното строителство. Постепенно тя увеличава своя опит и в областта на гражданското строителство и се разраства чрез поредица от сливания и придобивания на други европейски фирми. През 1997 г. SGE разменя дейностите си по третиране на битови отпадъци и разпределение на вода с Compagnie Générale des Eaux (по-късно Vivendi) в замяна на дейност в областта на електротехниката. През 2000 г. компанията е преименувана на Vinci, след като се слива с Grands Travaux de Marseille, лидер във френското гражданско строителство, основан през 1891 г. Понастоящем Vinci е публично дружество, което предлага акциите си на борсата Euronext.
7) Bouygues Construction Division
Собственост: Публично листване (Euronext: FR0000120503)
Строителното подразделение Bouygues Construction Division е част от по-широкия конгломерат Bouygues, който притежава също така компанията за недвижими имоти Bouygues Immobilier, групата за гражданско строителство Colas и телевизионната компания TF1. Дружеството е публично листвано на фондовата борса Euronext, но председателят и главен изпълнителен директор Martin Bouygues, неговият брат и заместник главен изпълнителен директор Olivier Bouygues и техните семейства притежават 27,4 % от акциите на акционерното дружество. Служителите на компанията притежават още 23,9%, а френски и чуждестранни акционери притежават 47,9% от акциите.
8) ACS
Собственост: Публично листване (BME: ACS)
Actividades de Construcción y Servicios (ACS) е испанска компания за гражданско инженерство и строителство, създадена след сливането на две отделни дружества през 1997 г. – OCP Construcciones и Ginés Navarro Construcciones. През 2003 г. придобива специализираната в областта на гражданското строителство компания Dragados, а също така е мажоритарен акционер в немския инфраструктурен гигант Hochtief, който притежава американските фирми Turner и Flatiron. Заедно Dragados и Hochtief формират двете основни подразделения на строителните дейности на компанията. Към декември 2023 г. ACS притежава около 70% от акциите на Hochtief. ACS е листвана на борсата в Мадрид. Най-големият акционер е Rosan Inversiones, частна инвестиционна компания, собственост на председателя на ACS и президент на футболен клуб Реал Мадрид – Флорентин Перес, която притежава 14,16% дял.
9) Shanghai Construction Group
Собственост: Държавна
Както подсказва името, Shanghai Construction Group е китайска строителна и инженерингова компания, която започва дейността си в град Шанхай, след което бързо се разраства и изпълнява проекти в цял Китай и в чужбина. Публично листваната Shanghai Construction Group Co е непряка собственост на шанхайската SASAC чрез Shanghai Construction Holdings Group Co и Guosheng Group Co.
10) Lennar
Собственост: Публично листване (NYSE: LEN)
Базираната в САЩ компания за жилищно строителство Lennar е основана през 1954 г. и твърди, че оттогава е построила над един милион жилища в страната. От 1972 г. тя се търгува публично на Нюйоркската фондова борса, като през 2000 г. удвоява размера си, когато придобива U.S. Home.
11) D. R. Horton
Собственост: Публично листване (NYSE: DHI)
Базираният в САЩ строител на къщи D. R. Horton също твърди, че е построил повече от един милион жилища в своята 45-годишна история. Подобно на Lennar, компанията се търгува публично на Нюйоркската фондова борса.
12) Larsen & Toubro
Собственост: Публично листване (NSE: LT)
Най-голямата строителна компания в Индия, Larsen & Toubro (L&T), се търгува публично както на Националната фондова борса на Индия, така и на Бомбайската фондова борса, а също и на редица други борси.
13) Sekisui House
Собственост: Публично листване (Токийска фондова борса: 1928)
Основана през 1960 г. в Япония, Sekisui House е жилищна компания, която твърди, че е доставила над два милиона фабрично построени жилища по целия свят. Дружеството е публично листвано на Токийската фондова борса и фондовата борса в Нагоя, като повече от половината от акционерите са финансови институции.
14) Eiffage
Собственост: Публично листване (Euronext: FGR:PAR)
Френската строителна група Eiffage е създадена през 1993 г. след сливането на две много стари главни компании: Fougerolle, основана през 1844 г., и SAE, основана през 1924 г. Дружеството е публично листвано на борсата Euronext, като голяма част от акциите му се притежават от неговите служители. Това се дължи на факта, че през 1989 г. Жан-Франсоа Роверато, по това време председател на Fougerolle, насърчава изкупуване на акции от страна на служителите с помощта на банка Paribas. Записват се общо 10 561 души, т.е. 72% от работниците на Fougerolle. Днес служителите притежават малко над 20% от капитала на Eiffage, като четирима от всеки петима са акционери.
15) China Gezhouba Group Corporation
Собственост: Държавна
China Gezhouba е строителна фирма, специализирана в изграждането на електроцентрали, мостове, язовири и пътища както в Китай, така и в чужбина. Дружеството е листвано на Шанхайската фондова борса, преди да бъде изключено от списъка през 2021 г. след сливането му с държавната компания China Energy Construction Co.
16) Kajima Corporation
Собственост: Публично листване (Токийска фондова борса: 1812)
Японската компания Kajima Corporation извършва строителни дейности и проектиране. Извършва дейност на пазара в Япония, а също и в Северна Америка, Европа, Китай и Югоизточна Азия. Компанията се търгува публично на Токийската фондова борса. Към септември 2023 г. най-големите акционери са Master Trust Bank of Japan и Custody Bank of Japan със съответно 16,3% и 7,5%.
17) Strabag
Собственост: Публично листване (Виенска фондова борса: STR)
Австрийският строителен гигант Strabag е публично листван на Виенската фондова борса. Още от началото на войната между Русия и Украйна в началото на 2022 г. компанията е в процес на реорганизация на акционерната си структура. Това е така, защото един от най-големите акционери, MKAO Rasperia, се контролира непряко от руския олигарх Олег Дерипаска. От 8 април 2022 г. Дерипаска е обект на санкции от страна на Европейския съюз. Strabag замрази акциите на Rasperia, а през май 2023 г. обяви, че ще намали дела на Rasperia от 27,8% до под 25%. Най-големите акционери в предприятието към септември 2023 г. са UNIQ Raiffeisen Group, която притежава 29,5% дял, и семейството на бившия изпълнителен директор на Strabag Ханс Петер Хазелщайнер с 28,3%. Най-малкият му син Клеменс Хазелщайнер в момента е главен изпълнителен директор на компанията.
18) Bechtel
Собственост: Частна
Компанията Bechtel води началото си от 1898 г., когато Уорън А. Бехтел започва да строи железопътни линии в Оклахома. През 1925 г. той и синовете му Стивън и Кенет и брат му Арт се присъединяват към него, за да учредят заедно компанията W. A. Bechtel Company. Брендън Бехтел е настоящият председател и главен изпълнителен директор на фирмата и част от петото поколение на фамилията Бехтел, което управлява компанията, която все още е семейна собственост.
19) Hyundai Engineering & Construction
Собственост: Публично листване на Корейската борса (KRX: 000720)
Южнокорейският строителен гигант Hyundai E&C се търгува публично на Корейската борса. Заедно Hyundai Motor, Hyundai Mobis и Kia притежават близо 35% от компанията, докато местните институционални акционери притежават още 14,9%. На чуждестранните инвеститори се падат 24,6%, а на частните и други такива още 25,5%.
20) Pulte Group
Собственост: Публично листване на Нюйоркската фондова борса (NYSE: PHM)
Основана през 1950 г., когато 18-годишният Уилям “Бил” Пулте и неговите приятели от гимназията построяват петстайно бунгало близо до Детройт като свой първи дом, Pulte Group днес е третият по големина строител на жилища в САЩ. Листвана е на Нюйоркската фондова борса, като институционалните инвеститори притежават над 90% от акциите на компанията.