Серия от нови инструменти с генеративен изкуствен интелект, създадени специално за строителния бранш, имат за цел да направят работата по-бърза, по-ефективна и по-безопасна.
2023 г. бе годината, в която генеративният изкуствен интелект (AI) навлезе в масова употреба, позволявайки на потребителите по целия свят да създават мигновено текстове и снимки, които на пръв поглед не отстъпват на тези, създадени от опитен човек. Тази тенденция ще продължи през 2024 г., като в статията са разгледани някои от най-значимите инструменти на AI, използвани в строителната индустрия.
“Хей, ChatGPT, довърши тази сграда…”, гласи надписът на огромен билборд в близост до строителна площадка на известната търговска улица Кейзерлей в Антверпен, Белгия. Рекламата на белгийската агенция за набиране на персонал в строителството Impact бързо стана вайръл, след като компанията я сподели чрез каналите си в социалните мрежи.
“AI може да направи много неща. Но не може да завърши строителството на тази сграда на Кейзерлей в Антверпен. Изкуственият интелект не може да поправи теч или да инсталира отоплителна система”, казва Изабел Дюмортие, маркетинг директор на Impact. “Професионалистите са тук, за да останат, и те заслужават да бъдат признати. Техните умения са просто незаменими”, заяви тя.
Разбира се, Дюмортие има право. Никой инструмент с изкуствен интелект не може да събере всички сложни задачи, необходими за планирането, изпълнението и завършването на сложна конструкция като тази в Антверпен. Въпреки това рекламата стана популярна именно защото улови духа на 2023 г. и навлизането на генеративния изкуствен интелект. През 2024 г. тази тенденция ще се запази, тъй като компаниите извън технологичния сектор ще започнат да използват AI, за да изпълняват задачи като писане на проекти или водене на записки от срещи.
Серия от нови инструменти с генеративен изкуствен интелект, създадени специално за строителния бранш, имат за цел да направят работата по-бърза, по-ефективна и по-безопасна. Construction Briefing направи преглед на най-значимите от тях.
Civils.ai
Civils.ai е базиран в Сингапур софтуер като услуга (SaaS), насочен към строителното инженерство, който прилага голям езиков модел (LLM), за да намали времето, необходимо за търсене на информация в документацията на строителните проекти. Първоначално потребителите трябва да качат в платформата PDF документи, като например доклади за строежа, договори или кодове за дизайн. След това инструментът обработва информацията, така че да може да генерира отговори на конкретни въпроси, зададени от потребителите и свързани с проекта.
Civils.ai стартира през януари 2022 г. Софтуерът използва същата технология, която захранва ChatGPT, но е прецизиран за индустрията, като позволява на потребителите да превръщат строителните доклади и данни във формат, който LLM може да разбере. Програмата също така използва публично достъпни геоложки данни, за да създаде среда, наподобяваща Minecraft, в която инженерите могат да симулират и да извършват изчисления по своите строителни проекти.
Компанията твърди, че сред най-често задаваните въпроси от потребителите е да поискат от програмата да идентифицира остатъчни рискове, които не са били разгледани в проектната документация, или да попитат кой е отговорен за определени задачи, например монтаж на тръби или прозорци.
Civils.ai може да бъде вграден в друг строителен софтуер или да се използва самостоятелно. Понастоящем той има сключено партньорство с Procore. Компанията твърди, че през 2024 г. ще продължи да търси партньори за интеграция, включително интерфейс ChatGPT. Дружеството работи и за подобряване на точността, като прецизира моделите си, за да бъдат надеждни за PDF файлове отпреди 1980 г., които могат да бъдат твърде размазани.
Бари (nPlan)
Бари е името на чатбота, който базираната в Обединеното кралство компания за строителен софтуер nPlan започна да използва през 2023 г. Компанията е специализирана в анализирането на големи обеми данни за строителството и използването на софтуер за машинно обучение. Сред клиентите и са Shell и Skanska. Компанията разработи свой собствен LLM, специализиран в областта на инфраструктурата, строителството и инженеринга.
AI Clearing
Технологична компания AI Clearing, основана в Полша през 2020 г. и понастоящем базирана в Остин, Тексас, помага на предприятията да проследяват напредъка на работата по големи строителни и инфраструктурни проекти, като анализира данни, заснети от дронове и от мобилно приложение, използвано от работниците на обекта. След това инструментът обработва всички тези данни, за да предоставя автоматизирани ежедневни актуализации по напредъка на проекта, така че мениджърите да могат да разберат например колко кубика бетон са били излети през една нощ и как това се отразява на графика. Програмата може също така да открива в ранен етап несъответствия, закъснения и превишаване на бюджета.
CerebrumX
Базираната в Мичиган компания CerebrumX е основана през 2020 г. Тя работи с производители на оригинално оборудване и мениджъри на машинопаркове, за да управлява платформа, която събира, интегрира и анализира реални данни от повече от 15 милиона превозни средства. Компанията твърди, че може да използва тези данни в реално време за редица задачи:
– За подобряване на безопасността на водачите чрез дистанционно наблюдение на състоянието и работата на превозните средства и предоставяне на пътна помощ, преди водачите дори да се обадят, за да я поискат;
– За проактивно планиране на процедури за поддръжка;
– Дори за определяне на най-добрите места за зареждане на електрически превозни средства.
Една от ключовите характеристики на компанията е, че дава възможност на мениджърите на строителни машинопаркове да интегрират данни от съвременни телематични системи, инсталирани от производителите на оригинално оборудване, с данни, събрани от по-стари машини, чрез хардуерно устройство.
Wint.ai
Израелският стартъп Wint.ai използва изкуствен интелект, за да открива и спира течове на вода в строителните обекти. Компанията е разработила система за управление на водата, включваща софтуер с изкуствен интелект и свързан хардуер, която предупреждава потребителите за евентуален теч. Инструментът изучава използването на водата и след това може да открива аномалии. Интелигентното устройство се поставя в тръбопроводни системи, където може да следи и анализира потреблението на вода. Това означава, че ако на строителен обект Wint установи внезапно повишено потребление на вода посреднощ, когато обикновено то е много ниско, ще изпрати съобщение до охраната на обекта. Ако никой не реагира незабавно, системата автоматично ще спре притока на вода, предпазвайки строителната площадка от скъпоструващи и отнемащи време повреди.
Saifety.ai
Saifety.ai е многоезичен чатбот с машинно обучение от Абу Даби. Облачно базираната платформа, която стартира през 2020 г., дава възможност на персонала да регистрира в реално време наблюдения за безопасността на обекта. Приложението вече е достъпно в Procore. През 2023 г. компанията майка на Saifety.ai – Navatech Group, заедно с южноафриканския специалист Jincom, обяви, че е получила договор от саудитския мегапроект Neom за създаване на интелигентна система за безопасност.
OpenSpace.ai
Базираната в Калифорния компания OpenSpace.ai стартира през 2018 г. Инструментът работи чрез монтиране на малка 360-градусова камера върху каските на строителите. Така се заснема изображение на строителната площадка, докато те се движат из обекта. След това софтуерът на OpenSpace дигитализира тези изображения, създавайки виртуална версия, която напомня на изглед от Google Street View. Впоследствие програмата може да сравни данните с цифров модел на обекта. Това позволява на OpenSpace.ai да следи напредъка на строителството, да открива несъответствия и да изчислява точно колко от всеки елемент на строителните работи е изпълнен.