Вижте кои са 10-те най-големи производители на строителна техника в световен мащаб според годишната класация на списание International Construction.
Най-новото издание на Жълтата таблица – годишната класация на списание International Construction на 50-те най-големи производители на строителна техника въз основа на продажбите, отчита рекордни данни за 2023 г. Общите продажби за периода са достигнали 243,4 млрд. щатски долара, отбелязвайки най-високата сума, регистрирана някога в историята на класацията. Съществен фактор, допринесъл за това рекордно постижение, е представянето на базираните в САЩ производители, на които общо се падат 28,6 % от общите приходи, в сравнение с 26,8 % в предишната класация. Въпреки предизвикателствата, пред които са изправени китайските производители, чийто дял от общите приходи е намалял от 18,2% на 17,2%, общата цифра на приходите подчертава стабилния характер на глобалния пазар.
През 2023 г. най-големите 10 производители на строителна техника в световен мащаб са класирани, както следва:
1. Caterpillar (САЩ)
Caterpillar запази традиционното си лидерско място на водещ производител на строителна техника с продажби на обща стойност 41 млрд. щатски долара, което представлява 16,8% от цялата Жълта таблица. Компанията наскоро стартира нова образователна програма в подкрепа на клиентите от минната и кариерната индустрия, и добива на инертни материали. Програмата „Пътища към устойчивост“ е четиригодишен курс, който според производителя предоставя на участниците възможности за цялостно обучение, консултации по проекти за енергиен преход и допълнителни ползи, свързани с достъпа до устойчиви продукти.
2. Komatsu (Япония)
Komatsu запазва второто си място, отчитайки увеличени продажби, въпреки валутните корекции. По-рано тази година компанията обяви, че през 2024 г. или по-късно ще представи нов електрически багер от 13-тонен клас, задвижван от литиево-йонни батерии, предназначен за японския рентъл пазар. На малко по-късен етап ще последва и пускане на машината на пазара в Европа.
3. John Deere (САЩ)
John Deere продължи да се изкачва в класацията, отбелязвайки трета поредна година на възход. Силата на американския пазар и закупуването на Wirtgen Group от компанията, което осигури достъп до нови пазари, са две от причините за стабилната позиция на Deere в Жълтата таблица.
4. XCMG (Китай)
XCMG изпадна от челната тройка и зае четвърто място, но запази високите си продажби, подкрепени от нарастващия фокус върху международните пазари извън Китай. Във финансовите си резултати XCMG разкри, че международните приходи на компанията са се увеличили с 33% през 2023 г. в сравнение с 2022 г. и са достигнали 37,220 млрд. юана (5,14 млрд. щатски долара).
5. Liebherr (Германия)
Liebherr постигна най-високото си класиране в историята на Жълтата таблица благодарение на рекордната от към приходи година в различните продуктови сегменти. Според годишния доклад производителят е отбелязал „рекордна по приходи бизнес година“. Продажбите в продуктовите сегменти „Земекопна техника“, „Технологии за обработка на материали“, „Машини за дълбоко фундиране“, „Мобилни и верижни кранове“, „Кулокранове“, „Технологии за бетон“ и „Минно дело“ са с 11,6 % по-високи от предходната година.
6. Sany (Китай)
Sany се смъкна до шесто място, като изостана от петата позиция в класацията. Въпреки предизвикателствата на китайския пазар, продажбите на компанията са сходни с тези от миналата година.
7. Volvo Construction Equipment (Швеция)
Volvo CE падна с една позиция до седмото място в класацията, отчитайки продажби в размер на 9,8 млрд. щатски долара. Компанията е инвестирала значителни средства в електрическо строително оборудване, като набляга на устойчивостта и технологичния напредък. „Във време на бързи промени световната общност се нуждае от строителната индустрия, която да се активизира и да посрещне предизвикателствата с по-безопасни, по-интелигентни и по-устойчиви решения“, заяви Мелкер Йернберг, ръководител на Volvo CE, на неотдавнашното събитие Volvo Days на компанията.
8. Hitachi (Япония)
Hitachi запази осмата си позиция, въпреки лекия спад в продажбите, коригиран с валутните колебания. Компанията демонстрира сътрудничество с технологични лидери в индустрията по време на изложението Intermat 2024, подчертавайки ангажимента си към иновациите. Компанията изтъкна сътрудничеството си с някои от технологичните лидери в бранша, включително KTEG, Xwatch, Leica Geosystems, Trimble и ShareMat.
9. JCB (Англия)
Тази година JCB също се изкачи с една позиция в класацията, възползвайки се от силните си продажби в Индия, където има значително пазарно присъствие. Компанията обяви значителни инвестиции, насочени към разширяване на присъствието си в Северна Америка.
10. Doosan Bobcat (Южна Корея)
Doosan Bobcat се изкачи с едно място спрямо предходната година и зае десетата позиция. Южнокорейската компания е специализирана в производството на компактно оборудване, по-специално компактни багери и товарачи.